Domori Čokoládový Ráj

Tajemství bílé čokolády: od kakaa po tabulku


Tajemství bílé čokolády: od kakaa po tabulku

led, 10 2024

Úvod do světa bílé čokolády

Vítejte v čokoládovém ráji! Bílá čokoláda má svoje kouzlo a své pevné místo na pultech obchodů po boku tmavé a mléčné čokolády. Mnohdy ji však lidé opomíjejí nebo si pod názvem "čokoláda" představují pouze její tmavé varianty. Nicméně, bílá čokoláda je unikát s vlastním příběhem a výrobním procesem, který bychom neměli opomíjet. Zatímco některým z nás může bílá čokoláda připomínat dětství a sladké hody, pro jiné je to sofistikovaná ingredience používaná v kuchyni. Ale víte vůbec, jak vzniká?

Co přesně bílá čokoláda obsahuje?

Na rozdíl od tmavé čokolády, která je bohatá na kakao, se bílá čokoláda může pochlubit především obsahem kakového másla. Ten je vlastně tuk, který se získává z kubešníků kakaových obalených. A teď se držte, bílá čokoláda kakao jako takové vůbec neobsahuje! Nebo spíše ne v podobě, na jakou jsme zvyklí. Místo toho se bere do úvahy zmíněné kakové máslo, cukr a často také sušené mléko nebo mléčný prášek, což jí dává charakteristickou krémovou chuť a barvu. Samozřejmě, nesmíme zapomenout na to, že kvalitní bílá čokoláda by měla obsahovat nejméně 20 % kakového másla, což je jedna z požadavků pro to, aby se vůbec mohla nazývat čokoládou.

Výběr surovin: Základ každé čokolády

Stejně jako každý dobrý příběh, i ten čokoládový začíná výběrem surovin. Kvalitní ingredience jsou totiž alfa a omega delikátního výsledku. Kakové máslo, které je základem bílé čokolády, musí být nejvyšší kvality – proto se výrobci snaží obstarávat je z etických zdrojů, kde se dbá na podmínky pěstování i sběru kakaových jitrocelů. A co cukr a mléčné složky? Ty by také měly pocházet od prověřených dodavatelů, aby se udržela požadovaná chuť a textura finálního produktu.

Průběh výroby: Od oloupaných kotlinok po finální tabulku

Mnoho lidí si myslí, že výroba bílé čokolády je jen o smíchání těch správných ingrediencí, ale není to tak úplně pravda. Celý proces začíná u oloupaných kotlinok, které jsou důkladně zpracovány, aby se z nich získalo čisté kakové máslo. Toto máslo je pak kombinováno s cukrem a mléčnými ingrediencemi ve speciálních míchačkách, kde vzniká homogenní hmotu, která následně projde konšováním. Během této fáze se hmotnosti udělí hladká textura a odstraní se případné nežádoucí částice. Následuje temperování, což je velmi důležitý krok vedoucí k správnému ztuhnutí čokolády a jejímu čokoládově zářivému vzhledu.

Temperování: Klíč k dokonalé konzistenci

Temperování je tedy proces, který nemůžeme podcenit. Jedná se o pečlivé ovládání teploty během chladnutí čokolády, což ovlivňuje velikost kakového másla v čokoládě a tím i její křehkost, lesk a chutnost. Správné temperování zabraňuje vytváření nevzhledných bělých pruhů a zajišťuje, že čokoláda bude mít správný