Domori Čokoládový Ráj

Jak rozpoznat plesnivou čokoládu a zajistit bezpečný počitek sladkošti


Jak rozpoznat plesnivou čokoládu a zajistit bezpečný počitek sladkošti

led, 2 2024

Příznaky plesnivé čokolády

Jestliže jste milovník čokolády jako já, pak určitě víte, že ten pocit, kdy otevřete tabulku své oblíbené čokolády a objevíte na ní nepříjemné překvapení - plesnivé skvrny, je noční můra. Čokoláda může plesnivět z různých důvodů, a to se může odrazit na její vzhled, vůni, i chuti. Známkami, které by vás měly upozornit, jsou neobvyklá barva a skvrny, které vypadají jako prach či moučka.

Vzhled plesnivé čokolády

Její povrch může být pokrytý bílými, modrozelenými, nebo dokonce černými skvrnami, které mají matnou strukturu a jsou jasným indikátorem, že s čokoládou není něco v pořádku. Také se může stát, že čokoláda ztratí svůj lesk a bude vypadat matně a nevábně. Ale pozor, ne všechny bílé skvrny na čokoládě znamenají, že je plesnivá. Někdy může jít o tzv. 'tukový květ', což je známka toho, že se na povrchu čokolády v důsledku teplotních změn objevily tukové krystaly.

Vůně a chuť

Pokud si nejste jistí pouhým pohledem, je důležité se zaměřit i na vůni. Čokoláda by měla mít příjemnou sladkou a silnou vůni. Plesnivá čokoláda naopak může zapáchat nepříjemně, zatuchle a místo čokoládové vůně ucítíte plesnivé tóny. A pokud byste se odhodlali ochutnat kousek čokolády (což ovšem doporučuji jen s velkou opatrností), plesnivá čokoláda bude mít zkázonosnou a velmi nechutnou chuť.

Dlouhodobý úschov a jedna malá historka

Možná vás baví kupovat čokoládu ve větším množství, když narazíte na skvělou akci nebo se vám podaří přivézt nějakou exotickou kousky z cest. Ale bacha na to, kde a jak dlouho čokoládu skladujete! Když máte špatné podmínky, může dojít k její zkáze. Tady přichází na řadu osobní zkušenost. Jedenkrát jsem nechala tabulku hořké čokolády na parapetu v létě a když jsem se k ní po několika týdnech vrátila, byla pokrytá bílými skvrnami. Naštěstí to byl jen tukový květ, ale od té doby si dávám velký pozor na to, abych čokoládu skladujem řádně.

Optimální prostředí pro skladování čokolády

Klíčem k úspěchu je správné skladování. Čokoláda miluje stálou a chladnou teplotu, ideálně mezi 18 a 20 stupňů Celsia. Nesnáší ani vlhkost, takže se vyhýbejte místům, kde by se mohla 'zapotit'. Co se týče světla, tak ať je slunečního nebo umělého, měli byste čokoládu chránit před jeho přímým působením. A co víc, udržujte čokoládu dobře zabalenou, aby byla izolovaná od ostatních chutí a vůní ve vaší spíži nebo lednici.

Proč čokoláda plesniví?

Přes veškeré snahy o správný úschov může čokoláda plesnivět. Jedním z možných důvodů je, že došlo ke kontaminaci v průběhu výrobního procesu nebo při balení. Dalším faktorem může být expirace. Ano, i čokoláda má svůj datum spotřeby, a když ho přehlédnete, riskujete, že se setkáte s plesnivou nehodou.

Kontaminace v průběhu výroby

Proces výroby čokolády je komplexní a vyžaduje vysokou úroveň hygieny. Pokud dojde k zanedbání v některé z fází, jako je fermentace kakaa, mletí, míchání, temperování nebo balení, mohou se do čokolády dostat nechtěné mikroorganismy, které způsobí její zkázu.

Jak se vyhnout požití plesnivé čokolády?

Nejdůležitější je zůstat ostražitý a pečlivě sledovat datum spotřeby na obale čokolády. Věnujte pozornost změnám na obalu, jako jsou nafouklá místa, které mohou naznačovat, že vzduchová těsnost byla narušena. A pokud máte i sebemenší pochybnosti o vzhledu, vůni nebo chuti čokolády, nechte ji raději ležet a obětujte tento kousek pro vaši bezpečnost.

Důsledky požití plesnivé čokolády

Pokud náhodou sníte něco plesnivého, nejspíš se nic vážného nestane, zvlášť pokud jde o malé množství. Tělo má mechanismy na to, aby se s takovými 'nájezdy' vypořádalo. Ale pokud jste citliví nebo alergičtí, může to vést k nepříjemným zdravotním reakcím, jako jsou bolesti břicha, nevolnost, zvracení a v extrémních případech i k otravě jídlem. Proto buďte opatrní a vždy přemýšlejte o bezpečnosti. Vždyť když se o čokoládu pečlivě postaráte, ona se pak postará o vaši dobrou náladu.

Alternativní využití plesnivé čokolády

I když bychom plesnivou čokoládu měli vyhnout, existují způsoby, jak ji ještě využít - samozřejmě ne ke konzumaci! Například jako nástrahu na hlodavce nebo jako hnojivo pro některé druhy rostlin po důkladném kompostování. Předpokládá se, že ve vytříbené formě může být čokoláda prospěšná pro půdu a rostliny díky obsahu dusíku a dalších živin.

Tvořivé nápady pro využití

Mezi tvořivé nápady patří třeba vytvoření uměleckých děl nebo využití čokolády jako barvy při malování. Akorát pamatujte, že je to vše jen pro vizuální účely a ideálně bez kontaktu s dětmi, které by mohly mít chuť něco tak lákavého ochutnat. A koneckonců, může to být také zajímavý experiment a zábava pro celou rodinu, jak z plesnivého jídla vykouzlit něco krásného a neobvyklého.

Závěr: Čokoláda si zaslouží vaši pozornost

Čokoláda je delikatesa, kterou si zamiloval celý svět a má mocný potenciál zlepšit náladu i nejhoršího dne. Ale právě proto, že si zaslouží naši oddanost, musíme se k ní chovat s respektem a dávat si pozor na kvalitu a bezpečnost toho, co jíme. Takže buďte milí k čokoládě, skladujte ji správně a užívejte bez obav. Pamatujte, že když se o ty sladké tabulky hezky postaráte, ony se vám odvděčí tím nejlepším způsobem.