Domori Čokoládový Ráj

Příčiny bělání čokolády: Proč se to děje a jak tomu zabránit


Příčiny bělání čokolády: Proč se to děje a jak tomu zabránit

pro, 24 2023

Poznáváme bělání čokolády: Hlavní příčiny

Někdy se nám stane, že otevřeme balíček s našimi oblíbenými sladkostmi, a čokoláda, místo aby zářila tmavým leskem, nám ukáže svůj bělavý nátěr. Nebojte se, není to nic, co by nám mělo kazit náladu. Bělání čokolády není známkou toho, že by byla čokoláda nekonzumovatelná. Fakticky jde o povrchovou změnu, která nemá vliv na její bezpečnost. Ale proč se vlastně čokoláda 'obléká' do bílého? Hlavně se můžeme setkat se dvěma typy bělání - tzv. fat bloom a sugar bloom. Fat bloom je jev, kdy se na povrchu čokolády objeví bělavý povlak způsobený krystalizací tuků. No a sugar bloom? To se stane, když se na skalce usadí vlhkost, která pak rozpouští cukry a zanechá po jejím odpaření bělavé stopy. Klíčem k pochopení bělání je chemie a fyzika, ale není potřeba mít vysokoškolské vzdělání, abychom pochopili, že to má něco dočinění s teplotou a vlhkostí.

Jev fat bloom: Více než jen estetická nepříjemnost

Je to jako s věcmi, které nám někdy změní barvu, ale zůstanou pořád stejně dobré. Fat bloom je to, co se může stát, když čokoláda zažije teplotí horskou dráhu - mrazík, teplo a zpět. Tuky v čokoládě pak tropí psí kusy a krystalizují nesprávným způsobem. Výsledkem je matný, bělavý film, který se sice zdá být alarmující, ale ve skutečnosti s chutí čokolády moc zamávat nemusí. Je to prostě znamení, že se čokoládě nechtělo dostat na celkem správnou teplotu a tak si vzala obleček, který nerozumí našim módním trendům. Z hlediska kvality to však může být trochu 'No, tak tohle není ono', protože měněná struktura tuků může ovlivnit křupavost a ústní texturu, což je přece jen něco, co milovníci čokolády berou vážně.

Jev sugar bloom: Drobný čokoládový dešť

Jako když se k nám přitulí mráček a nechá pár kapek, tak sugar bloom do života čokolády přináší vlhkost. Pokud naše čokoláda stráví příliš mnoho času v prostředí, kde je jakoby v tropickém pralese, může dojít k setkání cukru a vody na povrchu a tím způsobit drobné bílé skvrny nebo ano, přiznejme si, bělavý povlak. Tyto skvrnky jsou vlastně křišťálové cukrovinky, považujte to za přírodní zdobení. Ovlivnění textury a chuti je minimální, ale vizuálně je to no-go pro všechny čokoholiky, kteří chtějí své smysly potěšit nejen chutí, ale i perfektním vzhledem. Inu, mráček nad čokoládou není nikdy dobrou zprávou.

Taktika proti bělání: Chraňme naše čokoládové poklady

Stačí si představit, že naše čokoládka je jako malá princeznička, která potřebuje správný hrad. Chránit čokoládu před běláním znamená dbát na její ideální skladování - to znamená mít kontrolu nad teplotou a vlhkostí. Skladujte ji v suchu a chladu, ale přitom ne v lednici, protože tam jí může bělání hrozit o to víc. A víte co? Nechejte ji vydechnout, nechte ji mít její prostorček, aby se necítila stísněná v balíčku s ostatními královnami čokoládové říše. Skladujte čokoládu odděleně a v bezpečné vzdálenosti od potravin, které by jí mohly nabídnout jejich vůni. Vždyť kdo by chtěl čokoládu, která voní jako cibule nebo káva, že ano?

Vliv bělání na chuťový zážitek: Když čokoláda ztrácí své kouzlo

Nebojme se, čokoláda s bílými skvrnami nás asi neohrozí na životě, ale co se týče chuťového zážitku, může to být trochu jiný příběh. Jelikož fat bloom mění strukturu tuku, může to ovlivnit, jak čokoláda rozpouští v ústech, tedy její melt-in-your-mouth faktor, což je pro mnohé ten pravý čokoládový zážitek. A pak je tu sugar bloom, který si sice s chutí nehraje tak moc, ale zase může ubrat na tom 'ááách', které čekáme, když kousneme do skvělé čokolády. A to ani nemluvím o estetické stránce, protože kdo by chtěl dát za skvělý vizuál, když to má vypadat jako čokoláda po sněhové bouřce, že jo.

Záchranné recepty: Jak vrátit čokoládu do formy

A pokud nám ta naše princeznička čokoládka přeci jen podlehne bělání, nezoufejme. Ne, fakt to nezabalme. Existují způsoby, jak ji můžeme opticky i chuťově oživit. Jeden z nich? Roztavme ji a udělejme z ní nový, čerstvý čokoládový výtvor. Nechejme ji raději v klidu ztuhnout na chladném místě, aby si tuky i cukry mohly promluvit a utvořit správnou formacijí. A pokud se opravdu obáváme zdravotního rizika, i když jak jsem řekla, toto bělání je v pohodě, naše čokoláda stále může hrát roli v receptech, kde je přeměněna na moučnou dobrotu či polevu na dort. Abyste věděli, bělání je šance na kreativní využití čokolády, ne projev její kapitulace.

Osvědčené triky a tipy: Jak uchovat čokoládu v perfektní kondici

Závěr budiž přátelským připomenutím, jak se postarat o naše čokoládové poklady, aby zůstaly v top formě. Pravidlo první: Teplota býti stálejší! Čokoláda miluje stabilní, mírnou teplotu, buďme tedy ohleduplní strážci a nedovolme jí to teplotní drama. Dále, vlhkost je čokoládový nepřítel číslo jedna. Vůči vlhkým prostředím se chovejme jako k nepřátelům z pohádek - žádné vlídné objetí! A co ještě uděláme? No přece ji nebudeme tahat mezi ostatní potraviny. Čokoláda má ráda svůj osobní prostor a taky si ráda ponechá svou původní vůni a chuť, díky mnohým. Nakonec, pečlivě přemýšlejme o balení. Čokoládu dejme do něčeho, co jí dá šanci dýchat, ale zároveň ji ochrání před vonící invazí. Máme-li tedy čokoládu v tom správném prostředí, s pravidelnými kontrolami a láskyplnou péči, může nám poskytovat ty nejlepší chuťové zážitky bez bělavého překvapení.